• بازی ایکس باکس XBOX Doom
تاریخچه و بررسی بازی

کسی چه میداند که ایده ی ساخت یک بازی به صورت اول شخص از کجا نشات  گرفت و به راستی چطور کشف شد؟زاده ی فکر که بود؟ 25 سال پیش بود که کمپانی «Id Games»  جرقه ای در دنیای بازی سازی را رقم زد. در روزگاری که دنیای بازی سازی حال و هیجانی خاص و تازه نفس را داشت و در عین حال عناوینی به شکل امروزی قابل قبول و تمام عیار راضی کننده نبود شرکت بازی سازی «Id Games» با طرح اولیه ی «Mick Gordon» دست به خلق اثری زد که تا به امروز، پس از گذشت 25 سال تاثیر روزهای اول انتشارش را دارد.
در تاریخ 10 دسامبر 1993 بود که بازار های جهانی و تمامی سایت های رسمی فروش بازی در آن روزها خبر از عنوانی را میدادند که برای اولین بار سبکی جدید را به بازار معرفی کرده بود. عنوانی با نامی ترسناک که در عین حال عطش تجربه کردنش سراسر وجودمان را مملو از اشتیاق می کرد.


Doom_–_Game’s_tehrandigi

«DOOM» نام انحصاری بازی بود که توسط شرکت«Id Gmaes» طراحی و تولید شده بود.دقیقا با همین نوع نوشتن با حروف بزرگ که در فایل های موجود در شرکت سازنده ثبت شده است.
گیم پلی بازی به اندازه ای قدرتمند و هیجان انگیز بود که تمام دنیا ظرف 48 ساعت این بازی را به «هیجان مطلق» شناختند.همانطور که از اسم این عنوان پیداست دربردارنده ی داستانی از «قیامت» است که در آن تمامی موجودات به حالت شیطانی برگشته اند و تنها کاراکتری که تحت کنترل شما خواهد بود از این روز عزل جان سالم به در برده (به واسطه ی کارهای خوبی که انجام داده است)  تلاش میکند برای رهای از دنیایی پر از پلیدی و شیطان صفتی با همه ی وجودش بجنگد. این جنگیدن برخلاف اتفاقی که باید در روز قیامت اتفاق بیفتد با اسلحه های بسیار زیبا و خشن اتفاق می افتد.بازی «قیامت» اوج جنگیدن برای نجات از پلیدی ها و بالاترین حد هیجان یک بازی را در آن زمان به خوبی به دنیا نشان داد و به واسطه ی همین است که امروزه تمامی بازی کننده های بازی های ویدویی حرفه ای در گذشته ها این عنوان را تجربه کرده اند.در گیم پلی بازی در گوشه ی سمت چپ پایینی صفحه عددی قرمز رنگ  با فونتی بزرگ نشان دهنده ی خشاب باقی مانده در مهمات پلیر بود. در قسمت میانی صفحه ی گیم پلی تصویری از کاراکتر بازی کننده وجود داشت که همواره و در هر شرایطی در حال تغییر حالت بود.به عنوان مثال اگر ضربه ای توسط موجودات جهنمی به شما وارد میشد چهره ی کاراکتر شما درهم رفته میشد و حالت درد کشیدن به خودش میگرفت و یا شما شلیکی خوبی را انجام میدادید و هدف های خوبی را از پا در میاوردید چهره ی کاراکتر به حالت افتخار و مغرور بودن با انداختن یکی از ابروها به بالا نشان داده میشد.در کنار همین تصویر متحرک از کاراکتر پلیر ها عددی باز هم با رنگ قرمز و فونتی بزرگ به شکل درصد دار از میزان جان بازی کننده اطلاعات میداد و با هر ضربه مقداری از آن کاسته میشد.

doom_by_rulez_dmitriy-tehrandigi-game

در اولین تریلری که از گیم پلی این بازی در سال 1993 توسط شرکت منتشر کننده یعنی«Bethseda Softworks» پخش شد اسلحه های مختلف موجود در بازی و محیط های تاریک و ترسناک در عین حال خشن و هیجان انگیز را به دید بازی کننده های سراسر دنیا رسانید.در دورانی که برترین بازی ها و پرطرفدارترین ها در سبک تیراندازی بازی هایی دو بعدی و قالبا پیکسلی بودند عنوان «قیامت» توانست انقلابی را در سبک شوتر رقم زده و ثابت کند که بهترین عنوان خشن  است.
اولین عنوان از سری بازی «DOOM» در روزگار پیکسلی های دو بعدی به شکل کاملا «3D» عرضه شد و تجربه ای بی نظیر را در کنار ویژگی های منحصر به فرد یک بازی تیراندازی اول شخص به دنیا نشان داد. ویژگی هایی از قبیل :  تنوع در اسلحه های مختلف و حتی امکان استفاده از اسلحه ی «Mini-Gun» که در آن دوران یکی از مهیج ترین رخداد ها در سبک بازی های تیر اندازی بود.
وجود محیط های مختلف در بازی و اسرار آمیز بودن تمامی محیط که کاملا وظیفه اش را به درستی انجام داده بود و حس یک فرد تک و تنها در دنیای پلیدی ها را به بازی کننده القا میکرد.بهره گیری از داستانی بسیار زیبا و دردناک که به محبوب شدن این عنوان کمکی به شدت چشم گیر کرده بود. این ویژگی ها شاید در مقایسه با بازی های امروزی بسیار ساده و پیش افتاده باشند ،اما در دورانی که بازی های ویدیویی مخصوصا بازی های تیراندازی پرچم دار نبود و به خوبی وظیفه ی خود را ایفا نمیکردند هیمن ویژگی های پیش پا افتاده مسبب فروش میلیونی و مطرح شدن عنوان «قیامت» در تمام دنیا شد.
پس از گذشت چند سال و ساخت نسخه های جدیدتری از سری بازی «DOOM» و در عین حال تغییر باورنکردنی دنیای بازی سازی و کنسول های بازی های ویدیویی شرکت «Id Games» متوجه ی افت فروش خود در سری بازی «قیامت» و به انزوا رفتن محبوبیت این عنوان در سطح دنیا شد.سال2011 بود که باز هم «میک گوردون» توانست نجاتی از نوع نجات کودکان را برای این سری بازی را به از بین رفتن رقم بزند.
طرحی از سری بازی «قیامت» توسط میک گوردون معرفی شد که حاصل خلاقیت و زحمت های قابل ستایش او بود. در طرح معرفی شده توسط میک گوردون,این بار کاراکتر گیر افتاده در روز رهایی در برخورد با موجودات جهنمی را واضح تر میدیدیم.به بیانی دیگر سطح گرافیک بازی به شکلی چشم گیر افزایش یافته بود و این بار دیگر خبری از اسلحه های پیکسلی و موجودات نامشخص نبود.داستان هم تغییری قابل ستایش کرده بود که ناگهان همه چیز متوقف شد.شرکت «Id Games» با انتشار تصویری از نقص در موتور بازی سازی و عقب افتادن های ساخت گرافیکی خبر داد که این مهم خبری بس تلخ برای منتظران و از همه بیشتر برای خود «میک گوردون» بود.
پنج سال از پروژه ی بازی بهبود یافته ی «DOOM» گذشت و عنوانی که در دستان فراموشی گرفتار شده بود کم کم نقش تازه به خود گرفت.معرفی ویژگی های جدید بازی و صحبت از گرافیکی خارق العاده خبر از عنوانی بسیار مهیج میداد.بیشتر سایت های معرفی بازی های ویدیویی و منتقد های اینترنتی از چهارمین عنوان از سری بازی شناخته شده ی«قیامت» مینوشتند و به بازگشت افسانه ای این عنوان بسیار مهیج کمک میکردند.


سال 2016 بود که تریلری رسمی توسط شرکت منتشر کننده سری های «قیامت» یعنی «Bethseda Softworks» در سراسر دنیا پخش شده و جانی بیش از پیش قدرتمند تر به این عنوان ثابت شده بخشید.
در اولین تریلر منتشر شده از چهارمین سری این عنوان کاراکتر همیشگی را این بار بر روی یک تخت سنگی میبینیم که به غل و زنجیر کشیده شده است و در نگاه اول کاملا مشخص میشود که عده ای قصد از بین بردنش را دارند.دراطراف این میز سنگی دو موجود جهنمی و تعدادی در و پنجره های فولادی را شاهد هستیم که از فضای بیرون خبر میدهند.زیباترین و هیجان انگیزترین قسمت بازی DOOM همینجاست.فضایی که از محیط بیرون از اتاق با تخت سنگی خبر میدهد فقط یک آگاهی ساده نیست. بلکه اطلاعاتی از تغییر و تحول بسیار بزرگ در سبک بازی و گرافیک فوق العاده ی آن را در اختیار بازی کننده و بیننده قرار میدهد. پس از هوشیاری نسبی کاراکتر شناخته ی شده ی ما سعی در شکستن دستبند های چسبیده به زنجیر را از خود نشان میدهد که مثل همیشه موفق هم میشود.با شکستن زنجیر دست راست خود مشتی کوبنده به یکی از موجودات جهنمی میزند که نشان دهنده ی تغییر ضربه های فیزیکی یا همان«Mele Hit» است. با دست آزاد شده اش دست زندانی اش را رها میکند و با جهشی از روی تخت به سمت دومین هدف جهنمی خود هجوم برده و با کوبیدن سرش به دیوار کارش را تمام میکند، که این مهم باز هم خبری بسیار مهیج تر را در راستای بهبود ضربات فیزیکی به دشمنان میدهد.کاراکتر خود را ازاد کرده و به سمت در خروجی میرود.به محض باز کردن یک در بزرگ  فولادی با تعدادی از موجودات جهنمی دیگر رو به رو میشود.دوربین به سمت چهره ی دشمن به یک باره حرکت میکند و با مکثی 3 ثانیه ای مشخصاتی از آن دشمن را به بازی کننده میدهد.مشخصاتی مثل نام دشمن,قدرت ضربات معمولی و قدرت ضربات در حالت خشم و محدوده ی جان دشمن که با چه تعداد ضربه و چه مقدار قدرتی میتوانید آن را از بین ببرید.

DOOM-TEH-tehrandigi

این ویژگی اضافه شده به بازی نوع بهبود یافته ی ویژگی موجود در عنوان «DOOM 2» است که برای بازی کننده ها آنچنان هیجان برانگیز نیست. پس از مشخص شدن هویت دشمن کاراکتر باز هم از قابلیت های جدید خود در مقابل آن ها استفاده میکند و با مشت زدن به صورت آنها و کوبیده شدنشان  به دیوار بدون استفاده از هیچ گونه سلاحی آن ها را از بین میبرد.در انتهای همان راهرو و پس از نابودی کامل دشمنان در گوشه ای بر روی زمین در کنار جنازه ی یکی از دوستان کاراکتر بازی اسلحه ای ظاهرا جدید وجود دارد که به رنگ درخشان در آمده است و با برداشتن آن متوجه ی بی نظیر بودن نسخه ی چهارم سری بازی «قیامت» میشوید.اولین اسلحه بازی به شدت زیباست.اسلحه ای شبیه به شاتگان اما با ظاهری بسی بزرگ تر و گلوله های به قدرت یک آر پی جی است. داستان بازی پس از برداشتن اسلحه اول آغاز میشود. به طور کلی داستان ریشه ای در نسخه ی اول خود دارد اما چیزی که سبب جذب مخاطب و بازی کننده های علاقه مند به سبک شوتر میشود، بی اندازه بودن قدرت تیراندازی در این سری از بازی ویدیویی «قیامت» و گرافیک محصور کننده ی آن در کنار صحنه های به شدت زیبا و  اکشن تمام عیار است . داستان روندی صعودی و نزولی را در بردارد و در صحنه هایی با تهدیدی به شدت خطرناک روبرو میشوید تا حدی که چندین اسلحه و زره های خود را از دست میدهد و در جایی دیگر صعودی به یکباره افسانه ای را تجربه میکنید. در واقع چیزی درست شبیه به روند ساخت و تولید این بازی در 25 سال حضورش در دنیای بازی های ویدیویی را تجربه خواهید کرد. در آخر باید نوشت که تجربه ی عنوان «DOOM 4» لذتی بی حد و مرز از هیجان و شلیک ممتد را در کنار داستانی زیبا و گرافیک وصف ناپذیر منظره های مختلف را در کارنامه ی بازی های ویدیویی اش ثبت خواهد کرد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
game

بازی ایکس باکس XBOX Doom

  • 7 days7 روز مهلت تست
  • 0 تومان


به زودی

برچسب ها: 1993 تا 2017, تیراندازی اول شخص, جهنم در مریخ، مریخ در قهقرا, سبک اکشن اول شخص, نقد و بررسی DOOM, اکشن، خشن و سریع, Bethesda Softworks,