تفاوت پلی استیشن پرو با ایکس باکس وان ایکس

امروز نحوه سپری کردن اوقات فراغت با 20 سال قبل بسیار متفاوت است .تفاوت عمده موجود در این است که اکنون ما ، بیش از پیش پای محتوای دیجیتال می نشینیم.
طبق آمار وزارت کار ایلات متحده، تمام گروه های سنی هنوز از محتویات تلویزیونی به شدت استقبال میکنند. و این فعالیت ها قسمت زیادی از تفریحات ما را تشکیل میدهند.ما هنوز کتاب میخوانیم،ما هنوز ورزش میکنیم. اما این فعالیتها و این فعالیتها قسمت زیادی از تفریحات ما را تشکیل میدهند.و به شدت زیر سایه ی محبوبیت بازی های ویدیوی قرار گرفته اند.
با توجه به تحقیقات صورت گرفته در سال 2015، 155 میلیون آمریکایی مرتبا" به سراغ بازی های ویدیویی می روند. که سری بازی هایGTA,CALL OF DUTY,FIFA محبوب ترین آنها هستند.میانگین سنی گیمرها 35 سال بوده و در 80 درصد خانه های آمریکا یک کنسول بازی وجود دارد.
امروز ما قصد داریم تا به بررسی پادشاه کنسول های بازی پرداخته و ببینیم برنده جدال پلی استیشن 4 پرو با ایکس باکس وان ایکس کدام خواهد بود؟بحث جنگ کنسول چند سالی است که در جریان است . جدالی که چندی است میان کنسول های پلی استیشن سونی ، ایکس باکس مایکروسافت و کنسول های شرکت نینتندو بالا گرفته است .
برای درک بهتر این مطلب کافی است به سال 1998 برگردیم تا مدعی دیگری در این رقابت ببینید.سگا جنسیس یکی از آخرین مدعیان بود.سگا سعی کرد از محبوبیت سونیک یک و دو که مجموعا" 21 نسخه میلیون فروش داشت استفاده کند. اما جنسیس تنها موفق شد به 15 کنسول پر فروش تاریخی بدل شود.محبوب ترین کنسول بازی متعلق به پلی استیشن 2 است که توانست 155 میلیون کنسول بفروشد.پس از آن نینتندو گیم دی اس حضور دارد که 154 میلیون دستگاه به فروش رسانده و نینتندو گیم بوی نیز در مقام سوم قرار دارد.در این میان بهترین مقامی که ماکروسافت توانسته در لیست محبوبترین ها کسب کند. مقامی ششمی است که متعلق به xbox360 بوده است.
اکنون نبرد کنسولی بین دو جبهه ی پلی استیشن4 و ایکس باکس وان رخ میدهد .با توجه به آمار ارائه شده توسط Business Insider تا ژانویه سال 2017 پلی استیشن 4 توانست 60 میلیون دستگاه به فروش برساند.درحالیکه ایکس باکس وان تنها 26 میلیون نسخه به فروش رسانیده است.به زبان ساده سونی به شدت از مایکروسافت در حوزه بازی های ویدیویی جلوتراست.
سوال اساسی اینجاست که دلیل پیشتازی سونی چیست؟ وآیا این مطلب تغییری نخواهد کرد؟
یکی از مهمترین دلایل این برتری قیمت دو کنسول است.در سال 2013 ایکس باکس وان با نرخ 499 دلار به فروش میرسید، در حالیکه پلی استیشن 4 تنها 399 دلار قیمت داشت.اگر امروز سری به فروشگاه های اینترنتی بزنید.میبینید که ایکس باکس وان اس نرخی معادل 250 دلار دارد در حالیکه 299 دلار Ps4 به فروش می رسد.باید اضافه کرد که مطلب دیگری که در میزان فروش تاثیر به سزایی داشته ، جنگ نرخ ها در عرضه باندل ها و تخفیفات مناسبتی نظیر جمعه سیاه بوده است .علت دیگر این است که مایکروسافت سعی داشته تا ایکس باکس وان تنها وسیله مخصوص بازی نباشد. هدف این شرکت از عرضه محصول خود ارائه ی سیستم سرگرمی کاملی برای استفاده در خانه بوده است .در مقابل ps4 همواره به بازی ها اولیت بیشتری داده است .اما اکنون با عرضه کنسول بازی پلی استیشن پرو با نرخ 399 دلار که 100 دلار هم از ایکس باکس وان ایکس 499 دلاری ارزان تر است . چه تصمیمی باید گرفت ؟
این مطلب به نیازهای شما به عنوان خریدار بستگی دارد چرا به گفته ی کارشناسان با اینکه این دو کنسول شباهت زیادی به هم دارند اما تفاوت های زیادی نیز بین آنها موجود است.ابتدا بهتر است به بررسی سخت افزاری انها بپردازیم.پلی استیشن 4 پرو از رزولوشن 4k و تکنیک HDR بهره میبرد و این بدین معنی است که تکنولوژی موجود در این کنسول به شما اجازه این را می دهد که کیفیت فوق العاده ای را تجربه کنید که به گفته ی سونی دوبرابر یک کیفیت ps4 معمولی است.همانطور که میبینید. مایکروسافت حق دارد بگوید کنسولش قدرتمندترین کنسول ویدیوی تاریخ است. و از لحاظ بصری قادراست تصاویری نزدیک به واقعیت را خلق کند.هر دو کنسول بازی های اصلی 4k را پشتیبانی میکنند.در حالی که مایکروسافت از بازی های x-optimaized و ps4 پرو از بازی های بهینه شده استفاده میکند.
نکته مثبت برای خریداران ایکس باکس وان ایکس این است که آنها میتوانند دیسک های بلوری 4k را روی کنسولشان تماشا کنند.
اگر درک اصلاحات استفاده شده برای شما قدری سخت است میتوان این اطلاعات را به شکل قابل فهمی توضیح داد:
اول از همه اگر میخواهید از بازی های 4k لذت ببرید باید یک تلوزیون 4k نیز خریداری کنید.اگر این کار را نکنید انگار کت وشلوار گران قیمتی خریدید که با آن به مغازه بروید.تلوزیون های 4k آنقدر گران نیستند و میتوان بدون مشکل انها را خریداری نمود.اما این ارزش هزینه اضافی 100 دلاری به علت ترافپس های اضافی xbox است.این بدین معنی است که کنسول مایکروسافت می تواند بدون افت فریم بازی های 4k را اجرا کند.ایکس باکس به علت برخورداری از چند ترافلاپس بیشتر، شانس بهتری برای حفظ کیفیت تصاویر خواهد داشت.به همین دلیل است که فیل اسپنسر با افتخار ایکس باکس وان ایکس را تنها کنسول 4k واقعی می نامد.می توان به طراحان ایکس باکس وان ایکس نیز به علت طراحیشان افرین گفت چرا که این محصول هم از ps4 کوچیکتر است.و هم برخلاف ps4 پرو که سیستم فن معمولی دارد از سیستم فن خنک کننده مایع بهره میبرد.
بهتر است تفاوت های این دو سیستم را یک بار دیگر بررسی کنیم :
ایکس باکس وان ایکس قدرت بیشتری دارد. تجربه ی بهتری از 4k را به ارمغان می آورد.یک داریو بلوری 4k داشته و کوچیکتر است .و علاوه بر تمام این موارد دارای یک فن خنک کننده حرفه ای است.در مقابل ps4 پرو 100 دلار ارزان تر است و مقداری ضعیف تر است اما در مقابل می توانید با آن VR را تجربه کنید.در مبحث بازی های این کنسول ها ، هر دوی آنها امکان پشتیبانی از بازی های معمولی را دارند.و حتی بعضی از این بازی های برای بهره بردن از کیفیت 4k بهینه سازی شده اند.به گفته کارشناسان دارنده گان پلی استیشن 4 پرو برای لذت بردن از بهترین تجربه ی 4k باید سراغ بازی هایی چون Horizon zero down , Call of duty : infinite warefare, Uncharted the lost legacy درمقابل صاحبان ایکس باکس وان ایکس میتوانند برای تجربه مشابه بازی هایی چون Froza motorsport 7, Madden NFL 18 , Gears of war 4 این تنها تعدادی از بازی های است که کیفیت 4k را پشتیبانی میکنند.
خب ، آیا شما صاحب یکی از این کنسول ها هستید؟به نظر شما کدامیک بهترند؟ و چرا؟