نقد و بررسی اسپیکر JBL Flip 3

نقد و بررسی اسپیکر JBL Flip 3

JBL Flip 3

یک اسپیکر قابل حمل قدرتمند و مقرون به صرفه

سوّمین بار یک جذّابیت است، درست است؟ وقتی درباره‌ی اسپیکر بلوتوثی JBL Flip 3 سخن می­گوییم اینطور است. این مدل نسل سوم این سری اسپیکر‌هاست که دارای طراحی ساده‌تر، ضد ضربه و عمر باتری طولانی‌تری (حدود 10 ساعت) می‌باشد. این اسپیکر‌ها قیمتی حدود 100 دلار آمریکا، 100 یورو و 150 دلار استرالیا قیمت دارد. (البته در تاریخی که بنده این مطلب را ترجمه می‌کنم قیمت تا 80 دلار آمریکا در سایت آمازون افت کرده است.) این اسپیکر صدای شفافی را پخش می‌کند از می‌توان گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و اکثر لپ تاپ‌های مختلف متصل کرد به شرطی که این اسپیکر به دستگاه‌های مدنظر از طریق بلوتوث متصل باشد. بهترین حالت هم این است که اسپیکر‌ی شما در نزدیکی یک دستگاه بلوتوثی مدنظر باشد یا این که در یک اتاق باشید.


وزن این اسپیکر 450 گرم است و در هفت رنگ نیز موجود است و می‌تواند مانند مدل‌های قبلی آن را در حالات افقی و عمودی قرار دهید. زمانی که این دستگاه عمودی قرار می‌گیرد یکی از پورت‌های Bass پوشیده می‌شود و شما کمی Bass را از دست خواهید داد اما در حالات افقی کمی Bass  بیشتری به دست می‌آورید. این دستگاه بسیار با دوام است و در برابر آب کاملاً مقاوم است و برای محافظت از این دستگاه در برابر آب روی خود دستگاه روپوشی قرار گرفته است که پورت شارژ، USB و ورودی صدا را می‌پوشانده است. در ابتدا ما چنان تصوّر کردیم که دکمه‌ی مکث و پخش روی دستگاه وجود ندارد امّا سپس متوّجه شدیم دکمه‌ی پاسخ و پایان تماس‌های تلفنی به عنوان دکمه‌ی مکث و پخش کار می‌کند و همچنین می‌توانید به آهنگ‌های جلو و عقب پرش کنید.(با دو ضربه به دکمه به آهنگ بعدی و با سه ضربه به این دکمه به آهنگ قبلی بروید.) این دستگاه بسیار زیباست تا جایی که زمانی که نگاهی به باقی لوازم خانه بیندازید، می‌توانید JBL Flip 3 را با آن‌ها مقایسه کنید. این اسپیکر با نویز داخلی ساخته شده است و به لغو نویز اضافی مجهز شده است. شما می‌توانید اسپیکر را به وسیله برنامه‌ی connect JBL به دستگاه‌های مشابه مختلف متصل کنید تا صدا بهتری به دست بیاورید. (این برنامه یک برنامه‌ی رایگان است که برای سیستم عامل‌های iOS و اندروید آماده شده است.) این اسپیکر از فناوری بلوتوث 4.1 بهره می‌برد و دارای برد معمولی Bass در حدود 33 فوت یا به عبارت دیگر 10 متر است.کارایی

خوب است چند جفتی از این دستگاه را داشته باشیم تا آن‌ها را به هم متصل کنیم تا صدایی فوق‌العاده خوب به دست بیاوریم امّا یک دستگاه هم صدای مناسب، بلند و قابل قبولی دارد. امّا اسپیکرهایی در این سایز نیز محدودیت‌هایی هم دارد. اولین نسخه‌ی Flip 2x5 وات صدا دارد و Flip 2 صدا را تا 6 وات افزایش داد. اما حال با مدل سوم صدا تا 8 وات افزایش یافته است و این میزان قدرت برای یک اسپیکر آن را متفاوت می‌کند.

با همین قیمت شما می‌توانید اسپیکر UE Roll را خریداری کنید که در این قیمت یکی از بهترین‌های بازار است. این دستگاه طراحی مسطح‌تری دارد و برای فضا بیرون از خانه بهتر طراحی شده است (این دستگاه یک دستگاه speakerphone نیست) اما هر دو اسپیکر صدایی به یک اندازه دارند البتّه Flip 3 اندکی صدایش بلند‌تر دارد.

همچنین من Flip 3 را با UE Boom و JBL Charge 2+ هم مقایسه کردم که هر دوی این مدل‌ها 15 وات قدرت دارند و هر دوی آن مدل‌ها کمی کوچکترند و Bass بهتری را عرضه می‌کنند.

فاصله مناسب برای گوش دادن به Flip 3 بهتر است چیزی بین 1 تا 4 متر باشد و صدای اسپیکر روی 75 درصد تنظیم شده باشد. حال در مقایسه زمانی که UE Boom در فاصله‌ی بیش‌تری فرار گرفته باشد، صدای شفاف‌تری نسبت Flip 3 دارد. البتّه باید به این هم اشاره کرد که هیچ یک از این دستگاه‌های کوچک چندان چیزی برای ارائه ندارند مگر قدرت جداسازی صدای استریوی آن‌ها!

من فکر می‌کنم در این‌جا می‌خواهیم به نوعی در مورد یک رکورد شکنی صحبت می‌کنیم امّا قدرت اجرای موسیقی نسبت به موسیقی که گوش می‌دهید متفاوت است. برای مثال می‌توان به دو آهنگ You Ruined Me و Untouched اشاره کرد که ما آن‌ها را گوش دادیم. You Ruined Me مثالی قدرتمند برای نشان دادن قدرت اسپیکری Flip 3 می‌باشد. به هر حال این اسپیکر در بین اسپیکر‌های میان رده قدرت بالایی دارند. امّا وقتی به آهنگ Untouched گوش می‌دهید قضیه کمی تفاوت می‌کند و زمانی که گیتار الکتریک و باقی صدا‌ها پخش می‌شود صدا به نوعی ناواضح‌تر می‌شوند. UE Boom و Charge 2+ کمی از لحاظ پخش صدا قدرتمند‌تر است امّا تمامی این اسپیکر‌ها به خوبی عمل می‌کند و شما می‌توانید قدرت این دستگاه‌ها را لمس کنید و Bass‌های مطلوبی را به دست بیاورید.

بسیار سخت است که بگوییم این اسپیکر برای شنوندگان حساس ساخته و طراحی نشده است، اما بسیاری از مردم تحت تأثیر صدای آن نسبت به آن اندازه‌ی آن قرار می‌گیرند. به ویژه در مکان‌هایی مانند آشپزخانه، اتاق خواب و حیاطی خلوت! ما به صدای بسیاری از این اسپیکر‌های کوچک گوش فرا داده‌ایم گرچه برخی مانند این یکی از دیگر این دستگاه‌ها بهتر بوده‌اند.


جمع‌بندی

اگر این مدل را با JBL Charge 2+ مقایسه کنی (که 30 دلار گران‌تر است، وزن آن 600 گرم است، صدای اندک بهتری دارد، به مقدار دو ساعت باتری بیش‌تری دارد و یک پورت USB نیز برای شارژ کردن گوشی دارد) گرچه Charge 2+ اندکی قدرتمند‌تر است امّا اگر یک اسپیکر قدرتمند مناسب می‌خواهید که قیمت مناسبی هم داشته باشد  Flip 3 قیمتی بسیار مناسب دارد و اسپیکری کوچک قدرتمندی است و ارزش دارد که این اسپیکر را ببینید و آن را خریداری نمایید.